Víte, co je onen alabastr, který má představovat předobraz či příměr k dokonalé hladké pleti dívek z románů? Sádrovec to je – jemnozrnný, čistě bílý, obyčejný síran vápenatý! Ovšem, když umělci dokázali využít jeho měkkosti a tvárnosti, vznikaly pod jejich rukama dokonalé hladké předměty denní i sváteční potřeby: Egypťané z něj vyráběli malé nádoby na vonné masti a oleje, v antice odlévali sošky a vázy, ve středověku plnil funkci okenních tabulek a v baroku byl předchůdcem porcelánového nádobí. Alabastrové výrobky překonaly tisíciletí a můžeme je vidět dodnes.
Stejné je to i s naší pletí. Pokud jí budeme věnovat potřebnou péči, může zůstat po dlouhou dobu hladká a bez viditelných známek stárnutí či poškození. Naše kůže je složitý a dokonalý orgán, který plní řadu nezbytných funkcí: je mechanickou i chemickou bariérou, tepelným izolátorem, díky potu a mazu chrání před cizími mikroorganismy, plní funkci senzorickou a v neposlední řadě má funkci komunikační – je to první, „s čím jdeme na trh“.
V první linii je pokožka (epidermis) – nejsvrchnější vrstva kůže, která je tvořena tenkým vrstevnatým epitelem z dlaždicovitých buněk. Epidermis neobsahuje žádné cévy a je vyživována ze škáry (dermis). V pokožce lze rozeznat 4 hlavní druhy buněk: až 95 % tvoří tzv. keratinocyty, melanocyty (pigmentové buňky), signální buňky a čidla hmatu. V nejspodnější vrstvě epidermis se pleťové buňky dělí a začínají svůj cca 28denní cyklus, v něm se postupně dostávají do svrchních vrstev, mění tvar, diferencují se a plní proteinem keratinem. Když se buňky dostanou do nejsvrchnější vrstvy, odloupnou se. Ve svrchní části pokožky (stratu corneu) je asi 15-20 vrstev mrtvých buněk, které se postupně odlupují. Odumřelé buňky tvoří rohovou vrstvu, která je živnou půdou pro bakterie – takové papáníčko.
Co s tím?
Odstranit, zregenerovat, rozjasnit a stimulovat další buněčnou obnovu!
Metody exfoliace, scrabu či peelingu pleti nejsou žádnou novinkou. K odstranění rohové vrstvy slouží domácí i salonní mechanické peelingy, které však musí podléhat určitým pravidlům tak, aby exfoliační pevné částice neporušily pokožku a nezpůsobily v ní mikrotrhlinky.
Vyvarujte se radám z internetu na skvělý peeling solí či hrubě namletou kávou!
Chemický peeling se stal již před mnoha lety běžnou součástí estetické a korektivní dermatologie, kdy výsledek ovlivňuje typ a koncentrace použité látky, její pH, délka působení a možné další kombinace ošetření, například laserová ablace, dermabraze aj. Historie používání chemického peelingu je dlouhá a bylo objeveno mnoho látek, které pomáhají exfoliací k stimulaci buněčné obnovy. V devadesátých letech minulého století si popularitu získaly slabé organické kyseliny: alfa-hydroxykyseliny (AHA), mezi které patří například kyselina glykolová, kyselina mléčná, kyseliny mandlová a citronová. AHA odstraňují povrchové buňky a podporují buněčnou obnovu. Studie s AHA uvádějí výrazný účinek proti stárnutí včetně posílení kolagenu, zlepšení kvality a pružnosti vláken a navýšení vodou vázaných glykosaminoglykanů (GAG). Společným výsledkem je rovnoměrnější pigmentace, hladší a pevnější pleť, zmírnění jemných linií, hlubokých vrásek a dalších známek stárnutí. AHA se rychle vstřebávají do pleti, ale ve výjimečných případech mohou vyvolat dočasný pocit pálení či mravenčení. U osob, které jsou na tyto látky citlivé, se proto doporučuje postupně navyšovat koncentraci AHA podle reakce pleti.
VÝHODY PEELINGU:
Zlepšení vzhledu jemných i hlubokých vrásek a textury pleti
Snížení zarudnutí pleti
Sjednocení tónu pleti
Snížení velikosti pórů
Zvýšení přirozeného vzhledu a jasu pleti
Omezení projevů akné
CHEMICKÝ PEELING EXUVIANCE – věda pro transformaci pokožky
Exuviance® peelingový systém je vysoce účinný, povrchový chemický peeling pro profesionální ošetření. Spektrum variability peelingů umožňuje vybrat individuální ošetření vzhledem k citlivosti a snášenlivosti pleti klienta. Peelingový systém Exuviance® spolu s produkty péče o pleť Exuviance® lze používat ke zlepšení nerovnoměrné pigmentace, akné a pleti, která zestárla důsledkem slunečního záření.
Revitalizing Peel (20% kyselina glykolová, pH 3,0) je ideální pro první aplikaci peelingu. Cílí na jemné linie a vrásky, sjednocení odstínu a vyhlazení textury pokožky.
Revitalizing-Plus Peel (30% kyselina glykolová, pH 3,0) je vhodný jako následný peeling.
Clarifying Peel/Booster (kyselina mandlová+AHA/PHA) je ideální pro mastnou a aknózní pleť.
Antioxidant Peel/Booster (kyselina citrónová) cílí na jemné linie a vrásky, poskytuje antioxidační ochranu před předčasným stárnutím pokožky způsobené vlivem dlouhodobého pobytu na slunci. Výsledkem je hladší, zdravější, mladistvě vypadající, rozzářená pleť.
Dr. Eugene J. Van Scott a Dr. Ruey J. Yu, zakladatelé společnosti NeoStrata Comp. jako první vytvořili a patentovali peeling s kyselinou glykolovou, která má nejmenší molekulu ze skupiny AHA kyselin, proto snadno proniká pokožkou. Běžně se nachází v ananasu, cukrové třtině nebo melounu. Při peelingu podporuje obnovu buněk a odstraňuje odumřelé povrchové buňky pro jasnější vzhled. Tato AHA pomáhá zvyšovat glykosaminoglykany (GAG) a kolagenová vlákna pro pevnější vzhled pleti. Kyselina glykolová má prokázané anti-aging účinky. Dále se používá při léčbě akné, pigmentace, melasmatu a dalších nedokonalostí pleti. Zlepšuje jasnost a texturu pleti, pomáhá vyhladit pokožku a redukovat jemné linie a vrásky. Vzhled je zdravější a mladistvější.
A jak je to s tím alabastrem? Ten se v Egyptě mletý přidával do mléčných koupelí pro hladkou pokožku, a i dnes se používá jako součást tělových peelingů.